ПЧЕЛЕН МЕД

Сподели
ПЧЕЛЕН МЕД

Още в древността са боготворяли пчелния мед като “дар от небето” и “еликсир на младостта”. В древността приготвяли питиета от мед, ароматизирани с билки
А Авицена го препоръчвал като средство за удължаване на живота.Днес е доказано, че медът представлява концентрирана, пълноценна храна наситена с жизненоважни вещества – витамини, ензими, хормони. От витамините в най-големи количества са: К, С, Е и провитамин А. Съдържа още органични киселини (ябълчена, лимонена, винена и др.), фитонциди, багрилни, етерични и ароматни вещества.Медът е изключително богат на микроелементи – фосфор, желязо, магнезий, калций и пр. Поради голямото си разнообразие и лесна усвоимост те влизат в основата на много биохимични процеси и участват в нормалната дейност на всички системи.Въглехидратите в пчелния мед са главно монозахариди – фруктоза и глюкоза.Има и в малки количества белтъчни вещества, които идват от жлезистата секреция на пчелите.Пчелните протеини се отличават с висока хранителна и лечебна стойност. Поради всичко това медът е изключително полезен за растежа на клетките и особено за укрепване на имунната система у човека.Той е готова храна, която непосредствено преминава в кръвта.Усвоява се най-бързо в първите 15 минути от приемането й, като се включва в жизнените процеси на клетките.

Медьт не обременява храносмилателната система, а улеснява храносмилането, активира движението на червата и нормализира стомашно-чревната секреция.

За да се запазят полезните свойства на пчелния мед не бива да се подлага на термична обработка, защото над 60°С се унищожават неговите ценни съставки.

Медът повлиява благоприятно лечението на редица болести. Отличава се с антибактериални и противовъзпалителни свойства.

Действа още отхрачващо, кардиотонично, невротонично, успокояващо и общо възстановително.Повишава защитните сили на организма и е разумно да се консумира при опасност от простуди, респираторни и други инфекции.
В такива случаи медът трябва да се приема на малки порции, по кафена лъжичка, и да се задържа в устата колкото е възможно по-дълго.Редица изследвания показват, че по този начин чувствително намаляват болестотворните микроби в устата и гърлото.
Ако пък пчелният продукт се използва като отхрачващо лекарство, най-добре е да се комбинира с билов чай.

Пчелния мед трябва да се дозира.
На възрастните се препоръчва количество до 100 гр, а на децата – 30-50 гр мед дневно.При децата количеството на пчелния продукт за един ден се изчислява в грамове, като телесното тегло на детето в килограми се умножи по 2. Нормата за възрастните хора е от 60 до 100 г на ден разпределени на няколко приема. Лечебната дневна доза може да варира в зависимост от състоянието на всеки конкретен пациент.


Българската народна медицина препоръчва изгаряния на кожата да се лекуват със сладък мехлем, приготвен от чист пчелен мед, пречистена (изварена) свинска мас и медицинска дъвка. Консултацията с дерматолог е задължителна. Лекарски съвет изисква и терапията с други пчелни продукти.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.