ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ

Пчелно млечице

Пчелното млечице е сложен биологичен продукт секретиран от нелетящите пчели на възраст от 5 до 15 дни, т.нар. пчели кърмачки. С него се хранят личинките, пчелата майка и търтеите. Пчелното млечице намира приложение в лечението на различни заболявания. Поради широкото си действие пчелното млечице се препоръчва при старческа отпадналост и преждевременно състаряване или след дълго боледуване. Продължителното му приемане води до повишаване на кръвното налягане при хипотониците и понижаване или запазването му при някои от хипертониците. Получени са добри резултати и при 
лечение с пчелно млечице на атеросклероза и стенокардия- подобряват се общото състояние, настроението, сънят, паметта. Отделни проучвания са показали, че пчелното млечице може да се използва и при лечение на шизофрения, и атеросклероза на крайниците, анемии в резултат на загуба на кръв, артрити, артрози, невралгии, чернодробни заболявания, болести на горните дихателни пътища, пародонтози, климактерични смущения и др.

Пчелното млечице е противопоказно при Aдисонова болест, остри инфекциозни заболявания и заболявания на надбъбречните жлези!

Производството и съхранението на пчелно млечице е трудно. Нетрайността на пчелното млечице налага то непрекъснато да се извлича и съхранява при минусови температури. Смесването на пчелно млечице с друг пчелен продукт - меда, спомага за запазването му за по-дълго време.
Пчелното млечице намира приложение при лечението на детските хипотрофии - заболявания, характеризиращи се с дълбоки смущения в xpaненето и развитието. При лечение с пчелно млечице бързо се нормализират белтъчно-солевият състав на кръвта, количеството на хемоглобина, броят на червените кръвни клетки, обмяната на веществата.

Пчелното млечице е особено богато на белтъци, чието съдържание варира от 13 до 30 %. За сравнение - женското мляко съдържа 1,7 %, а кравето - 3,5 % белтъчини. В пчелното млечице са доказани 22 заменими и незаменими аминокиселини. Установено е наличието и на гама - глобулин, който спомага за повишаване на устойчивостта на организма към бактерии, вируси и токсини.
Съдържанието на липиди в пчелното млечице е 5,46 % (женското мляко съдържа 3,5 - 4,4 %, а кравето - 3,5 %), а на въглехидрати 12,7 % (женското мляко съдържа 7,0 %, а кравето - 4,7 %)
От витамините в най-голямо количество в пчелното млечице се съдържат витамините от група В и в по-малки количества витамин С, А, Д и Е. От микроелементите, съдържащи се в пчелното млечице, интерес представляват желязото, мангана, цинка и кобалта като вещества, необходими за кръвотворенето.
Изследвано е влиянието на 
пчелното млечице върху консумацията на кислорода и активността на аденозинтрифосфатазата, които са биоенергетичните показатели на тъканното равнище. Установено е, че пчелното млечице влияе на тъканното дишане, оттам се стига до висока ферментативна активност на фибробластите и макрофагите.
Средните и малките дози 
пчелното млечице засилват обмяната на веществата, стимулират градивните процеси, докато високите дози 0.5 до 1 г/ кг тегло забавят обмяната на веществата.
Пчелното млечице е гъсто пастообразно, кремаво-бяло на цвят, със специфичен аромат, при опитване има слабокисел вкус със сладникава жилка. Пчелното млечице има киселинен характер, разтваря се във вода, но има по-висока плътност от водата. Съставът на пчелното млечице по своето богатство е несравним с подобни продукти в животинския свят. В пчелното млечице са включени белтъци, аминокиселини, въглехидрати, мазнини, витамини, ензими, микроелементи и др., всичко, което е нужно за развитието на живия организъм. В различните страни и континенти пчелното млечице е известно с различни имена “желе роял”, “маточно млечице” и др. (в чужбина майката се нарича царица и оттам- наименованието “желе роял”-царска храна). 

Правилно е да се нарича пчелното млечице  тъй като се произвежда от пчели работнички, а не от пчелната майка. Пчелното млечице е секрет на глътъчните жлези на младите пчели работнички. Пчелното млечице има специфична миризма и възкисел вкус. Пчелното млечице е богато на много витамини. Пчелното млечице съдържа големи количества пантотенова киселина, биотин и витамини от група В, които подобряват обмяната на веществата и състава на кръвта. Пчелното млечице има голямо хранително, профилактично и лечебно въздействие върху организма. Това е най-добрият биостимулатор за организма ни. Пчелното млечице стимулира растежа и правилното развитие на подрастващите. Пчелното млечице има благоприятно влияние при анемии, нервни изтощения, атеросклероза, използва се за регулирането на кръвното налягане. Пчелното млечице се препоръчва при деца, юноши и старци за преодоляване на следболестно изтощение, при усилен умствен и физически труд. Пчелното млечице заедно с мед се дава на спортисти по време на състезания и студенти по време на изпитни сесии. Успешно се използва при бронхиална асма, прекратен инфаркт и други. Пчелното млечице се приема натурално на върха на кибритена клечка под езика сутрин и вечер половин час преди ядене, или объркано с мед по 1 супена лъжица 2 или 3 пъти дневно, а за деца по 1 чаена лъжичка 2 пъти дневно преди ядене. Пчелното млечице е продукт, който пчелите отделят, за да хранят младите пчели работнички, търтеите и царицата майка. Пчелното млечице има висока биологична стойност и богат и колоритен хранителен състав. Пчелното млечице е два вида - обикновено и маточно. Вторият тип е с по-гъста концентрация и в него се съдържат повече активни вещества. Производството на пчелното млечице започва в периода след края на пролетта и началото на лятото. В пчелното семейство трябва да има много пчели, които да са на възраст 5-15 дни и запечатано пило. Развитието и функционирането на жлезите секретиращи пчелното млечице е невъзможно без обилна белтъчна храна – цветен прашец и обилно отделяне на нектар. При липсата им пчеларите трябва да подхранят пчелите със захарен сироп и прашец. Най-добри резултати от събирането на пчелното млечице се получават по метода без осиротяване на пчелното семейство. Така пчеларите запазват целостта и нормалния живот на семейството и избягват биологичните смущения, свързани с отнемането на майката.

ЛЕЧЕНИЕ С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ

Пчелното млечице има изразено противомикробно действие. Доказан е противовирусният ефект на пчелното млечице по отношение на грипния вирус, както и противогъбичното му действие.


Приемът на пчелно млечице води до общ подем на жизнените сили на организма. Физическият и психическият тонус се подобряват. Повишават се обменните процеси, храненето на тъканите и др., което говори за едно общо стимулиращо въздействие. Тези качества правят пчелното млечице подходящо за приложение при безапетитие, съпровождащо хроничните заболявания, при намаление на защитните сили на организма, климактерични смущения, заболявания на стомашно-чревния тракт, хроничен запек, неврози, особено придружени с безсъние, при чернодробни заболявания и др.


Пчелното млечице се препоръчва също при атеросклероза, хипер- и хипотония, ендартерити и атеросклероза на съдовете на долните крайници, стенокардия и състояния след прекаран инфаркт на миокарда, бронхиална астма, нарушена лактация, ставни заболявания с възпалителен характер, себорея и др.
Установено е, че при болни с диабет пчелното млечице води до намаляване на кръвната захар. Подобен ефект се наблюдава и при здрави хора. От друга страна е установено, че пчелното млечице повишава способността на скелетната мускулатура да усвоява по-големи количества глюкоза.

Дневната доза на пчелното млечице е различна според различните автори. У нас за оптимална се приема дневна доза от 120-180 mg пчелно млечице. Някои автори препоръчват 250 mg  а при тежки случаи и до 500 mg дневно. Цялото количество пчелно млечице се приема наведнъж (сутрин на гладно) или на два приема - сутрин и на обяд на гладно. Приемането на пчелното млечице вечер не се препоръчва, тъй като възбужда нервната система, което може да доведе до безсъние. 

Заболяване на сърцето - в натурален вид, или консервирано в мед по 60-120mg (до 250mg), разделени на 2 приема-сутрин и по обед преди храна.


Атеросклероза, артериосклероза-приема се по 120-180
mg пчелно млечице , разделени на два приема сутрин и по обед преди храна. Може да се съчетае с и с други пчелни продукти.


Хипертония-приема се по 60-120
mg пчелно млечице , разделени на два приема – сутрин и по обед преди храна. Може да се съчетае с други пчелни продукти.


Свръх чувтвителен стомах-използва се в натурално и консервирано състояние, както и препаратите, приготвени от него приема се 2-3 пъти дневно по 60
mg пчелно млечице  половин час преди хранене в продължение на 1-2 месеца.


Артрит-правят се в перода между присъпите два 3 месечни курса годишно. Дневната доза е 120
mg пчелно млечице на 2 приема 1-2 часа преди храна.


Гонартоза-по 100-200mg 
пчелно млечице дневно в продължение на 1-2 месеца.


Акне-пропорцията е 10гр 
пчелно млечице разбъркано в 1 кг мед. Препоръчва се прием на 3 пъти дневно по една супена лъжича 1 час преди хранене.

Нарушено храносмилане-у децата от 4 месеца до 2 години се вземат по 5мг 
пчелно млечице 2-3 пъти дневно. На по възрастни се дава по 10мг пчелно млечице  два пъти на ден. 

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.