Простудата и грипът започват с хрема. Докато носът сълзи, а секретът е бистър, можем да я спрем с природни средства - физиологичен разтвор с прополис, капки от лайка, бадемово масло и хомеопатия. По-добре е да спрем хремата на този етап с природни средства, преди да е „слязла надолу” и да причини бронхит.
Студът свива съдовете. Циркулацията на кръв намалява, носната лигавица се лишава от нейната защита. Защото е известно, че тя има мощни бактерицидни и противовирусни свойства. Защитата на предния фронт е силно отслабена и лесно пипваме хрема. Рязко зачестяват вирусните заболявния, идва и грипът. Всяко от тези заболявания започва с хрема. В началото тя е като вода. Лигавицата се дразни от солената вода, както и когато плуваме в морето или от хлора в басейна (а в детските заведния никак не пестят хлорните препарати) и носът протича. На този ранен етап хремата много лесно може да бъде овладяна с физиологичен разтвор и клеева тинктура. Приготвя се от 5 капки клеева тинктура, които се разреждат с 10 мл. физиологичен разтвор. В началото слагаме често от разтвора - примерно през половин час по 2-3 капки в лявата и в дясната ноздра. По-късно накапванията може да се разредят и да са през 1-2 часа. Тези капки може да се прилагат и профилактично, когато повече хора около нас подсмърчат или бройката болни деца в детските заведения чувствително се увеличи. В този случай профилактично 1-2 пъти дневно се капят по 2-3 капки в лявата и в дясната ноздра.
Хремата е ранен сигнал, че сме пипнали вирусно заболяване. С нея организмът се опитва да задържи инфекцията в носа и да не я „пусне” надолу към гърлото и белите дробове. Ако не се справим на този етап, идва бронхитът. Лигавицата на носа отделя слуз, която съдържа вещества, способни да се справят с вирусите. Преди да протече, носът е необичайно сух, запушен, а гърлото драска. Лигавицата е зачервена и набъбнала, често се явява и главоболие.
Гласът става дрезгав, обонянието „не работи”.
Тази начална фаза обикновено трае 1-2 дни. В този момент е подходящо да го атакуваме с бадемово масло (или масло от пшеничен зародиш). То помага и при хрема на алергична основа, която обикновено се активизира при простуда. Тогава от маслото се слагат по 3-4 капки 5-6 пъти. Помагат и маслените разтвори на витамин А (ретинол). Накапват се не по-често от 1-2 капки на 2 часа във всяка ноздра.Много добър ефект имат капките, приготвени от лайка при бебета и малки деца. Можем да си ги приготвим сами. Една супена лъжица лайка с 1 чаена лъжица мед и 100 г вода се варят, докато водата остане наполовина. Прецежда се, изстисква се през марля или тензух. От тази отвара в носа се капят по 3-4 капки във всяка ноздра 5-6 пъти на ден. Тези капки дават добър ефект при водниста хрема и запушен нос.
В този случай помага и хомеопатичният препарат Allium cepa 15 CH. Приема се 2-4 пъти дневно по 3 зрънца.
Ако не се справим с хремата в този първоначален етап, когато секретът е като вода, той започва да се сгъстява. Добавя се и бактериална инфекция - секретът помътнява, добива жълт, а по-късно и зелен цвят. Затова е добре да положим всички усилия и да спрем хремата още на първия етап, за да не допуснем усложнения.
д-р Атанас Михайлов
monitor.bg
Капки с прополис може да намерите тук